Uważne rodzicielstwo

Uważne rodzicielstwo

Wspieramy rodziców poprzez coaching i konsultacje rodzicielskie, kierujemy się ideą świadomego, uważnego rodzicielstwa, czerpiemy także z nurtów bliskościowych. Prowadzimy coaching rodzicielski w terapii schematów.

Możecie Państwo skorzystać także z psychoterapii indywidualnej, rodzin lub par.

W naszej ofercie proponujemy również procesy rozwojowe uważnego rodzicielstwa pracujemy nad naszymi wewnętrznymi schematami, aby poprawić jakość relacji rodzinnych, lepiej rozumieć swoje potrzeby a także potrzeby dziecka czy partnera/partnerki. Spotykamy się raz w miesiącu w soboty od g.10.00 do 15.00. Miedzy spotkaniami bierzecie Państwo udział w cyklu medytacyjnym oraz wykonujecie swoją własną pracę osobistą związana z przyglądaniem się sobie w relacjach z dziećmi, samym sobą i innymi.

 

Czym jest uważne i świadome rodzicielstwo?

 

W uważnym, świadomym rodzicielstwie pracę zaczynasz od siebie.

Przyglądasz się swoim wzorcom, schematom, temu co Ty jako rodzic wnosisz w relację z dzieckiem. Obszar rodzicielstwa to pole, gdzie uruchamiają się nasze blokady, traumy, przekonania, zasady typu: „jak być powinno, jak trzeba, jak należy, co pomyślą inni” itp.. Niektóre z nich przyjmowaliśmy automatycznie. Dorośli opowiadają dzieciom legendę o świecie. Cześć z tej legendy jest fikcyjna, nieprawdziwa. Teraz TY jako dorosły człowiek możesz sam zadecydować, co z tej legendy weźmiesz dla siebie, które przekonania zostawisz dla siebie a które chcesz zmienić. Co jest Twoja wartością płynąca z esencji Twojej osobowości, a co jest wartością, którą przyjąłeś/aś od autorytetów/opiekunów/rodziców w Twoim życiu. Obserwujesz, co jest skorupą z przeszłości, która ogranicza Cię w rozwijania swoich witalności, czy kierujesz się swoimi znaczeniami czy twoje decyzje wypływają z nakazów, dyrektyw. Co jest w Tobie indywidualne, żywe? Masz wolną wolę. Możesz pójść też za starymi schematami. To ty decydujesz.

W relacji z dzieckiem aktywują się nasze przekonania dotyczące tego jaką powinnam być matka, ojcem, kobietą, mężczyzna, człowiekiem. Często są to zniekształcone przesłania, jednak w znaczący sposób dominują nad stylem relacji, który budujemy. „Dziecko musi się słuchać”, „dziecko musi być grzeczne”, „dziecko musi, ma być tak i tak”,, ja jako rodzic powinien być autorytetem”…..Realizowanie tych postaw prowadzi do kolizji. Jest myśleniem życzeniowym, nierealnym. Dziecko w swojej naturze jest spontaniczne, impulsywne, nie rozumie jeszcze zasad. Rolą dorosłego jest być jego przewodnikiem, towarzyszyć, wskazać drogę. Dawać obecność Nazywać, normalizować, rozmawiać. Kiedy trzeba również mówić nie, uczyć jak zdrowo stawiać granice sobie i innym, nie przemocowo czy kontrolująco.

W ten sposób nasze przekonania ograniczają autentyczność, narzucają nam schematy, które nie są naturalne, lecz są tworem kultury, tworem traum, doświadczenie pokoleń.

Ty żyjesz już w innej rzeczywistość.

Te wszystkie przykazania, imperatywy kanon oddalają Cię od obecnej chwili.

Od doświadczenia w relacji z dzieckiem tego co wydarza się i jest żywe na TU i TERAZ. Powinności oddalają Cię od obecnej chwili. Od przyjmowania tego co dzieje się aktualnie, a narzucają to jak ma być. Świat był tu pierwszy. Rzeczywistość nie zawsze będzie taka jak dyktują nam kulturowe wzorce. Ta droga prowadzi nas często do frustracji, depresji i innych trudności emocjonalnych.

Zapraszamy Was w piękną podróż do poznania siebie, poznania swojego dziecka, do bycia autentycznie w tu i teraz, do reorientacji swoich przekonań, ewolucji wartości w Twojej rodzinie.